01
02
03
04
Autorzy treści programu
Dlaczego SMART SKILLS?
Dlaczego profilaktyka jest tak potrzebna?
W Polsce i na świecie w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z bezprecedensowymi sytuacjami kryzysowymi, które dotknęły całe społeczeństwa, także dzieci w wieku szkolnym. Skutkiem tego wśród młodzieży od 14 do 19 roku życia wskaźnik prób samobójczych wynosi: 5,34% u dziewcząt i 2,14% u chłopców (Zygo i in., 2019). Natomiast ryzyko depresji w populacji dzieci szkolnych w wieku 15 lat to 17,7% dla dziewcząt i 3,2% dla chłopców (Shchudlo & Futysh, 2019). Ryzyko depresji czy próby samobójcze są tylko wycinkiem pokazującym problemy zdrowia psychicznego młodzieży, jednak wycinkiem najbardziej dramatycznym. Te dane są niepokojące, a trend podejmowania przez młodzież prób samobójczych jest wzrostowy.
Celem programu Smart Skills jest redukcja negatywnych zjawisk społecznych w oparciu o budowanie i wspieranie umiejętności społecznych młodzieży. Umiejętności społeczne są kluczowym aspektem wpływającym na to, czy negatywne zjawiska wywołujące stres (w obszarze emocjonalnym, społecznym, rodzinnym) spowodują destruktywne radzenie sobie z nim.
Program wzmacnia kluczowe umiejętności społeczne pozwalające młodzieży na radzenie sobie z czynnikami zagrażającymi ich zdrowi psychicznemu.
Manager Projektu
Pełnomocnik Zarządu Fundacji Rozwoju Młodego Pokolenia. Pomysłodawca i współautor programów profilaktycznych (m.in. “Dobry Temat”, “Dobra Opcja”, czy “Skazany na wolność” w ramach którego odwiedził 74 zakłady karne jako mówca) oraz ewangelizacyjnych (np. KATECHEZA 2.0).
Ze względu na swoje – często trudne – doświadczenia z młodych lat, w swojej misji życiowej stara się maksymalnie skupiać na młodzieży, wspierając ich drogę w odkrywaniu pasji, radości życia i talentów, wykorzystując nowoczesne narzędzia. Terapeuta zajęciowy z przygotowaniem pedagogicznym. W przeszłości przedsiębiorca, pełnił także funkcje managerskie i dyrektorskie.
Misja
Pomagamy polskiej młodzieży tak, aby w przyszłości, tworzyła nowoczesne społeczeństwo – pełne pasji, radości życia i wolne od uzależnień.
Wizja
Opierając się na współpracy z ekspertami, do 2026 roku chcemy, by Fundacja prowadziła programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w wieku 7-21 lat w przynajmniej 10% szkół w Polsce oraz zarządzała Think-Tank’iem, który będzie wiodącym ośrodkiem opiniującym i kształtującym.